Make your own free website on Tripod.com

TURAN AGSL

Okulumuz...

Home | Kisisel Sayfam | Çalismalarim | Okulumuz... | Sanat Siteleri | Sanat Hakkinda Goruslerim | Ünlü Ressamlar ve Çalismalari

agsl.jpg

1990-1991 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA DÖNEMİN MİLLİ EĞİTİM BAKANI AVNİ AKYOL TARAFINDAN KURULUŞ İMZASI ATILAN ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİ'NİN ÜLKEMİZDEKİ SAYILARI 53'E ULAŞMIŞTIR.
MÜZİK VE RESİM EĞİTİMİ VERİLEN OKULLARIMIZ HER OKULUN KENDİ YAPTIĞI "ÖZEL YETENEK SINAVI İLE ÖĞRENCİ ALMAKTADIR.
OKULUMUZ VE OKULLARIMIZDA YÜKSEK ÖĞRETİME DAHİL OLMA BAŞARISI %100'LERE YAKIN OLMUŞ VE BAZI ÖĞRENCİLER DE MÜZİK-RESİM ALANI DIŞINDAKİ ALANLARI TERCİH ETMİŞLERDİR.
ANKARA ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSESİ'NDE BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'ÜN "TÜRK MİLLETİNİN TARİHİ VASFI DA GÜZEL SANATLARI SEVMEK VE ONDA YÜKSELMEKTİR" BİR AND OLARAK YAŞATILMAKTADIR.

  • RESiM BÖLÜMÜ EGiTiM PROGRAMINDA

Lise'deki kültür derslerine ilave olarak, Desen, Temel Sanat Eğitimi, Desen Atölye, Heykel Atölye, Grafik Atölye ve Sanat Tarihi dersleri okutulur. Çalışmalar atölye ortamında profesyonel atölye ekipmanları ile yapılır. Üniversite başarısı için Desen ve Temel Sanat dersleri üst düzeyde verilir. Okul dışı çalışmalar için Arkeoloji Müzesi ve diğer müze çalışmalarına ağırlık verilir. Şehir içi Resim Sergi gezileri haftalık takvime bağlanmıştır. kamuya açık Okul içi sergi çalışmaları, aylık, dönemlik ve yıllık planlamalar çerçevesinde yürütülür. Yıl sonu öğrenci büyük sergisi galeri salonlarında olarak profesyonelce yapılır. Yurtiçi ve yurt dışı yarışmalara katılım için şartlar oluşturulur. Yurtiçi ve yurt dışı sanatsal kültür gezileri düzenlenir.

  • MÜZiK BÖLÜMÜ EGiTiM PROGRAMINDA

Lise'deki kültür derslerine ilave olarak, Solfej, Piyano, 2.Çalgı, Toplu Koro, ve Müzik Tarihi dersleri okutulur. Öğrencinin fiziksel ve müziksel yapısına göre; Enstürman seçenekleri sunulur. Dersler; seçimi yapılan enstürmanlara göre öğretmenlerle bire bir çalıştırılır. Gitar, Flüt, Keman, Viyola, Çello, (Viyolonsel) Klarinet, Piyano... v.s. Oda müziği çalışmalarına önem verilir. Oda Müziği Topluluğu vardır. Seçimi yapılmıy konser ve gösterilere gidilir. Kendisini kanıtlamış konusunda uzman sanatçılarla söyleyişler yapılır. Okul içindeki tüm önemli günlerde müzik bölümü görevlendirilir ve müzik bölümü okul dışı resmi ve özel okullarda, üniversitelerde önemli günlerde, konser salonlarında düzenli ve organize programlar tertip ederler. Yurtiçi ve yurtdışı yarışmalara katılım için şartlar oluşturulur.